Przeczytaj w 3 minuty 25.12.23

O czym pamiętać budując zespół lektorski we własnej szkole językowej?

Wraz z rozwojem szkoły językowej często nadchodzi moment, by zaangażować w przedsięwzięcie kolejnych nauczycieli języka angielskiego. Zatrudnienie odpowiednich osób może stanowić niemałe wyzwanie, a przecież to dopiero pierwszy krok w realizacji wizji rozwoju Twojej placówki. Choć konieczność świadomego budowania zespołu firmy dotyczy wielu branż, to w przypadku szkół językowych efekty pracy lektorów wpływają nie tylko na wizerunek placówki, ale mogą także wywierać długofalowe skutki np. w kontekście wyborów edukacyjnych uczniów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by pozyskując i zarządzając swoimi kadrami uniknąć potknięć.

Poświęć czas na rozważną rekrutację personelu

Gdy podejmujesz tę istotną decyzję o powiększeniu swojego zespołu lektorskiego, to dzieje się to najczęściej wtedy, gdy dodatkowa para rąk i mądra głowa, są już po prostu potrzebne i to najlepiej od zaraz. Łatwo wtedy ulec pokusie szybkiego przeprowadzenia procesu rekrutacji byle „mieć to z głowy” i zacząć realizować wspólnie zadania. Choć czasem niewątpliwie szczęście może się uśmiechnąć i pierwszy kandydat, który złoży swoją aplikację, okaże się tym doskonałym, to często warto poświęcić nieco czasu na proces rekrutacji. Wystarczy wspomnieć, że wiele szkół językowych monitoruje rynek niemal nieustannie w poszukiwaniu najlepszych lektorów języka angielskiego. To nie przypadek. Zatrudnieni w firmie ludzie są bowiem najcenniejszym jej zasobem – sukces przedsięwzięcia to przecież efekt ich pracy. Jednocześnie w przypadku szkół językowych, lektorzy stanowią prawdziwą wizytówkę placówki, bo to z nimi najbliżej współpracują uczniowie.

Oprócz weryfikacji typowych wymagań dotyczących doświadczenia i wykształcenia kierunkowego, warto zwrócić uwagę na posiadanie takich umiejętności, cech i kompetencji jak:

  • umiejętności komunikacyjne – przydatne nie tylko w kontaktach z uczniami, ale również ich rodzicami, a także współpracownikami;
  • otwartość na rozwój i doskonalenie zawodowe;
  • kreatywność – praca zarówno z przedszkolakami, jak i starszymi dziećmi wymaga sporych jej pokładów, by przygotowywać interesujące i pobudzające lekcje języka angielskiego;
  • umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów – nawet podczas najlepiej zaplanowanych zajęć może okazać się, że pojawia się problem. Odtwarzacz nie czyta płyty? Może zaśpiewamy piosenkę razem! Pomysłowy nauczyciel błyskawicznie opanuje każdą sytuację;
  • umiejętności organizacyjne – przydadzą się zarówno podczas planowania i przygotowywania kolejnych zajęć, jak i podczas dopełniania innych obowiązków i formalności wobec pracodawcy;
  • pasja do nauczania.

Postaw na rozwój i doskonalenie zawodowe

Już na etapie weryfikacji kandydatów do podjęcia zatrudnienia w Twojej szkole językowej w charakterze lektora języka angielskiego, warto zwrócić uwagę na zainteresowanie kandydatów doskonaleniem warsztatu nauczyciela. Doskonale przecież wiesz, że kto się nie rozwija, ten nie tylko nie stoi w miejscu, ale wręcz cofa się – nauka idzie nieustannie do przodu, a potrzeby uczniów się zmieniają. Dlatego tak ważne jest, by lektorzy, z którymi chcesz nawiązać współpracę mieli w sobie gotowość do nieustannego rozwoju. Upewnij się, czy w tym aspekcie będziesz rozmawiać ze swoimi lektorami na jednej płaszczyźnie.

W pierwszym kontakcie niejednokrotnie trudno stwierdzić, czy zapewnienie o chęci dalszego rozwoju zawodowego ma oparcie w rzeczywistości. Jednak już samo CV i dołączone dokumenty mogą świadczyć o tym, jakie podejście ma Twój przyszły pracownik. Jeśli dotychczas brał udział w szkoleniach, seminariach lub też nawet we własnym zakresie starał się rozwijać, masz większe szanse na to, że przyczyni się do dalszego rozwoju Twojej marki.

Jednocześnie, warto pamiętać o zapewnieniu swoim pracownikom dostępu do szkoleń i bodźców motywujących do doskonalenia. Nawet jeśli Twoja szkoła językowa jest dopiero w początkowej fazie rozwoju i nie zdołasz od razu zapewnić dostępu do specjalistycznych szkoleń zewnętrznych, prowadzenie regularnych spotkań z kadrą, wymiana doświadczeń i wspólne omawianie napotkanych problemów, może istotnie pomóc wspierać lektorów w codziennej pracy dydaktycznej.

Zadbaj o swoich pracowników

Największymi problemami, z którymi możesz się zmierzyć podczas budowania własnego zespołu, jest nie tylko pozyskanie, ale również co nie mniej ważne – utrzymanie najlepszych pracowników. Duża rotacja kadr czy spadek morale, nieszczególnie korzystnie wpływają na realizację strategii firmy, także tej niewielkiej. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, koniecznie trzymaj rękę na pulsie – posiadając własnych pracowników, odpowiadasz już przecież nie tylko za siebie.

Pośród czynników wpływających w istotnym stopniu na zadowolenie z pracy, warto zwrócić uwagę na:

  • wynagrodzenia – staraj się w miarę możliwości opracować przejrzysty system wynagradzania uwzględniający możliwość nagradzania najbardziej zaangażowanych pracowników, ale również ich doświadczenie i kwalifikacje.
  • dawaj informację zwrotną i doceniaj zaangażowanie. Motywowanie stanowi jedno z najważniejszych zadań menedżerskich. Nawet jeśli nie posiadasz wykształcenia kierunkowego w dziedzinie zarządzania, z pewnością intuicyjnie wiesz, jak ważne jest udzielanie pozytywnego wsparcia. Czasem jedno dobre słowo może zdziałać więcej niż się wydaje na pierwszy rzut oka 😊
  • budowanie więzi i relacji interpersonalnych – choć nie w każdej szkole językowej istnieje okazja do bezpośrednich codziennych spotkań kadry, warto od czasu do czasu zorganizować spotkanie, które pozwoli bliżej poznać współpracowników. To poprawi nie tylko atmosferę w zespole, ale może na przykład pomóc łatwiej rozwiązywać problemy i usprawnić przepływ informacji w firmie.
  • okazuj zaufanie, powierzaj odpowiedzialne zadania.

Zachęcamy do inwestowania w swoją przyszłość i podnoszenie własnych kompetencji, także tych menedżerskich. W budowaniu zespołu nie można bowiem zapomnieć o jednym z najważniejszych jego ogniw – liderze. Łączenie roli właściciela szkoły językowej, lidera i często także lektora, może stanowić spore wyzwanie. Jednak dzięki zaangażowaniu i proaktywnej postawie szybko odkryjesz, że w dobrym zespole lektorskim Wasze możliwości nie dodają się, a mnożą. 😊

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, 
co dzieje się w Early Stage – zapisz się do newslettera!