Prowadzenie własnej firmy to droga pozwalająca mierzyć się z zupełnie odmiennymi wyzwaniami, ale również umożliwiająca osiągnięcie nieporównywalnej z niczym satysfakcji i spełnienia. Czasem sukces przychodzi relatywnie szybko, a biznes nieustannie się rozwija, w innym przypadku własna firma to nieustane zmiany niczym podczas jazdy kolejką górską. Istnieje jednak także wiele cech wspólnych dla wielu firm. Jakie są zatem plusy i minusy pracy na własny rachunek? Czego można się spodziewać? Porozmawiajmy o plusach i minusach prowadzenia własnej szkoły językowej.
Nienormowany czas pracy
Określenie nienormowanego czasu pracy może kusić mglistą wizją urlopu w dowolnym momencie roku, pełnej niezależności i możliwości dowolnego kształtowania swojego kalendarza. Choć czasami rzeczywiście dodatkowa elastyczność pojawia się w momencie odejścia od etatowej pracy, to musisz pamiętać, że w tym przypadku ten przywilej idzie w parze ze zobowiązaniem. Na Twojej drodze z całą pewnością pojawią się bowiem okresy bardziej wytężonej pracy, a niewykluczone, że szybki rozwój lub sposób organizacji funkcjonowania Twojej szkoły językowej będzie wymagał od Ciebie spędzania nad służbowymi zadaniami więcej czasu, niż pierwotnie wydawało się niezbędne. Wiadomo przecież, że łączenie wielu ról w jednej osobie to czasami niemałe wyzwanie.
Z drugiej strony, własna firma to inwestycja, w całym znaczeniu tego słowa. Bardzo często dodatkowe zaangażowanie po prostu się opłaca, przekładając się bezpośrednio lub w nieco odleglejszej perspektywie na ekonomiczny wynik przedsięwzięcia, a czas poświęcony na rozwój placówki w pewnym momencie zaprocentuje. Warto pamiętać, nienormowanym czasem pracy wiąże się jeszcze jedna pułapka, na którą musisz uważać – prowadząc własną firmę czasem trudno oddzielić czas poświęcany życiu zawodowemu oraz rodzinnemu. Koniecznie zadbaj o to, by zachować zdrowe proporcje i tzw. work-life balance. Wypoczęta/wypoczęty będziesz w stanie dużo efektywniej pracować wtedy, gdy będzie na to pora 🙂
Rozwój osobisty
Ogromną zaletą prowadzenia własnej firmy jest to, że zyskujesz możliwość wszechstronnego rozwijania własnych umiejętności i kompetencji. Dotyczy to zarówno samego wyboru szkoleń metodycznych czy konferencji, w których będziesz brać udział, jak i rozwoju w obszarze menedżerskim. Trudno uciec przekonaniu, że właściciel firmy to prawdziwy wielozadaniowiec.
Oprócz bycia w swojej szkole językowej nauczycielem czy metodykiem, prowadzenie własnej firmy to także przecież okazja do sprawdzenia się w zarządzaniu projektami, czasem, personelem, organizacji pracy własnej oraz innych ludzi czy załatwianiu spraw finansowych. To okazja, by spróbować własnych sił na innych polach życia zawodowego oraz zmierzyć z nowymi wyzwaniami, a może również doskonała sposobność, by odkryć ukryte talenty? Przecież nauczyciele, nawet ci, którzy nie prowadzą własnych placówek, często na co dzień muszą wykazywać się zdolnościami organizatorskimi, kreatywnością, umiejętnością bycia liderem w grupie i przedsiębiorczością.
Raz jest słońce, a raz deszcz…
Praca na własny rachunek, oprócz samorealizacji i szansy na spełnienie marzeń o prowadzeniu własnego biznesu niesie ze sobą również możliwość osiągnięcia satysfakcji w wymiarze ekonomicznym. Potencjalne zyski z dobrze prosperującej firmy mogą wielokrotnie przewyższać comiesięczne dochody z pracy etatowej, a wraz z rozwojem i zatrudnianiem kolejnych lektorów oraz poszerzanie gamy oferowanych kursów językowych możesz liczyć na dalszą poprawę także własnej sytuacji finansowej. Korzystne perspektywy idą jednak w parze z pewnym ryzykiem – z jednej strony możesz liczyć na niemal nieograniczony dochód, ale również ponosisz odpowiedzialność finansową.
Zdarzyć się może, że kolejna inwestycja zwróci się dopiero po pewnym czasie, a niektóre nietrafione decyzje mogą na zawsze zapisać się w rachunku ekonomicznym po stronie strat. Nierzadko również pojawia się także konieczność ponoszenia kosztów także wtedy, gdy na zarobienie pierwszych pieniędzy przyjdzie Ci jeszcze trochę poczekać lub wtedy, gdy szkoła przechodzi okres mniejszego zainteresowania usługami. Wtedy to po Twojej stronie będzie leżało zabezpieczenie środków na jej funkcjonowanie, pomimo nieco mniejszych niż zazwyczaj wpływów.
Odpowiedzialność prawna i finansowa
Tam, gdzie są pieniądze, tam zwykle pojawiają się również kwestie podatkowe oraz prawne. Nic więc dziwnego, że prowadząc własną szkołę językową, musisz mieć świadomość ciążącej na Tobie odpowiedzialności, wynikającej z faktu bycia jej właścicielem. Dlatego tak bardzo ważne jest, by minimalizować ryzyko związane z tymi obszarami – wywiązuj się z zawartych umów, jeśli nie masz biegłości w zawiłościach podatkowych, zleć odpowiednie usługi biuru rachunkowemu, korzystaj ze wsparcia prawnika wtedy, gdy to niezbędne, a nade wszystko rozsądnie gospodaruj swoim budżetem. Stara zasada naszych dziadków, którzy dzielili zebrane zboże: „na chleb, na siew i na zapas” całkiem dobrze sprawdzi się także we współczesnym świecie biznesu.
Jeśli szukasz wsparcia w założeniu swojej szkoły językowej, sprawdź naszą ofertę franczyzową.