Przeczytaj w 3 minuty 06.08.24

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy franczyzowej?

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę franczyzową? Przede wszystkim na obowiązki franczyzobiorcy i formy ich egzekwowania, zobowiązania finansowe, opis wsparcia zapewnianego przez franczyzodawcę czy też warunki korzystania ze znaków towarowych. Chcesz dowiedzieć się więcej o umowach franchisingu? Czytaj dalej!

Przed przeczytaniem sprawdź też:


Jak wygląda umowa franczyzowa? Na co zwrócić uwagę?

Umowa franchisingu składa się z kilkunastu ważnych zapisów, które różnią się w zależności od wybranej franczyzy. Dokładne zapoznanie się z nią jest niezwykle ważne, szczególnie jeżeli zastanawiasz się, jaką franczyzę wybrać – to właśnie konkretne zapisy umowy skrywają odpowiedź na to pytanie.

Jakie zapisy są najważniejsze i na co zwrócić uwagę? Poniżej przedstawiamy wzór umowy franczyzowej. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje.


Czas obowiązywania umowy

Pierwszym, często najważniejszym zapisem jest czas obowiązywania umowy franchisingu (zwanej też umową franczyzową). W przypadku franczyzy Early Stage umowa obowiązuje na czas nieokreślony.


Okres wypowiedzenia i rozwiązanie umowy przedterminowo

Drugim ważnym zapisem jest okres wypowiedzenia umowy franchisingu. Różni się on w zależności od franczyzy – u nas wynosi 6 miesięcy, a umowa kończy się wraz z zakończeniem semestru lub roku szkolnego.

Co ważne, umowę możesz rozwiązać również przedterminowo – w Early Stage jesteśmy otwarci na szukanie niestandardowych rozwiązań w sytuacjach kryzysowych.


Obowiązki franczyzobiorcy

Część umowy franchisingu zawierająca obowiązki franczyzobiorcy jest dla Ciebie najważniejsza – to z niej dowiesz się, jakie wymagania ciążą na Tobie w ramach franczyzy. Powinien to być niezwykle szczegółowy opis – koniecznie zapoznaj się z nim przed podpisaniem umowy. To ważne, ponieważ od spełnienia obowiązków franczyzobiorcy zależą ewentualne kary umowne.


Kary umowne (i podejście do ich egzekwowania)

Zwróć też uwagę na kary umowne – opłaty nakładane przez franczyzodawcę w przypadku niewywiązania się z obowiązków franczyzobiorcy. Co ważne, podejście do egzekwowania tych kar może różnić się w zależności od franczyzodawcy.

W Early Stage podchodzimy do każdej sytuacji indywidualnie. Omawiamy przyczyny niespełnienia obowiązków franczyzobiorcy i ustalamy dalszy plan działania, a kary egzekwujemy tylko, jeśli jest taka konieczność.

Przed podpisaniem umowy franczyzowej dokładnie przeczytaj całość, a zwłaszcza część poświęconą Twoim przyszłym obowiązkom i karom umownym.

Zobowiązania finansowe

Istotnym zapisem jest również ten o zobowiązaniach finansowych. Tutaj najbardziej interesuje Cię opłata franczyzowa (w Early Stage wynosi 12%-8% od realnej liczby wpłat w danym miesiącu). Zwróć też uwagę, czy umowa nie zawiera dodatkowych zapisów i ukrytych kosztów – nie znajdziesz ich w Early Stage, ale nie bierzemy odpowiedzialności za inne franczyzy.😉

Przede wszystkim popatrz na opłaty początkowe – w Early Stage pobieramy jedynie niezobowiązującą kaucję o wysokości 3 tys. złotych, zwrotną po wystartowaniu pierwszych grup.

Sprawdź też:


Warunki korzystania ze znaku towarowego, logo, oznaczeń

Z zapisów mniej znanych, na pewno znajdziesz warunki korzystania ze znaków towarowych franczyzy. Są one dokładnie wyjaśnione w umowie, dzięki czemu wiesz w jaki sposób możesz (i nie możesz) korzystać z logo, oznaczeń czy innych materiałów brandingowych.

Odpowiednie oznaczenie filii franczyzy Early Stage należy do obowiązków franczyzobiorcy.

Opis wsparcia zapewnionego przez franczyzodawcę

Nasza umowa franchisingu zawiera też dokładny opis tego, jakie wsparcie otrzymasz jako franczyzobiorca Early Stage. Zakres wsparcia różni się w zależności od franczyzy – jeżeli rozważasz jedną z kilku franczyz, to jest to jeden z zapisów, które koniecznie musisz porównać!


Obszar działań franczyzobiorcy

Umowa franczyzy zawiera również zapis dotyczący obszaru, na jakim franczyzobiorca może prowadzić działania. W przypadku wyczerpania potencjału lokalizacji szkoły językowej jesteśmy otwarci na rozmowy o dalszym rozszerzeniu działalności.


Zobowiązania wobec zatrudnionych pracowników

W Early Stage dbamy nie tylko o franczyzobiorców, ale także  o ich pracowników i uczniów. Dlatego nasza umowa franchisingu zawiera klauzulę definiującą zasady zatrudnienia lektorów, w tym:

  • obowiązek umożliwienia pełnego dostępu do naszych platform i materiałów edukacyjnych,
  • obowiązek zorganizowania określonej liczby szkoleń dla lektorów w danym semestrze.

Sprawdź też:


Klauzula poufności i zapis o zakazie konkurencji

Umowa franchisingu zawiera klauzulę poufności – każdy franczyzobiorca zobowiązany jest do zachowania ścisłej poufności dotyczącej zasad prowadzenia działalności w Early Stage, know-how, materiałów i szkoleń. 

Dodatkowo w umowie znajdziesz też zapis o zakazie konkurencji – stanowi on, że przez 12 miesięcy od rozwiązania umowy franczyzy franczyzobiorca nie może prowadzić zajęć z języka angielskiego w grupach wiekowych 3-19 lat.


Nie taka umowa franczyzowa straszna

Jak widzisz po naszym wzorze, umowa franchisingu być może jest długa, ale zawiera wiele kluczowych informacji, z którymi warto się dogłębnie zapoznać. Jeżeli masz w głowie jeszcze jakieś pytania dotyczące franczyzy, nie wahaj się i skontaktuj się z nami! Możesz też przeczytać inne artykuły w naszej bazie wiedzy!

Sprawdź też:

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, 
co dzieje się w Early Stage – zapisz się do newslettera!