Przeczytaj w 4 minuty 05.06.24

Co musisz wiedzieć o opłatach franczyzowych? Koszty franczyzy

Na koszty prowadzenia franczyzy składają się standardowe koszty prowadzenia biznesu, a także comiesięczna opłata franczyzowa. Na samym początku wiele franczyz wymaga opłaty akcesyjnej za możliwość przyłączenia się do marki (w Early Stage jej nie wymagamy). Ile zarabia franczyzobiorca? Ile wynoszą te koszty założenia i prowadzenia franczyzy? Na jakie wydatki musi się przygotować franczyzobiorca na początku i w trakcie prowadzenia biznesu? Sprawdź poniżej, jak to oszacować.

Zobacz też:


Ile zarabia franczyzobiorca, czyli koszty założenia franczyzy

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie przychody wygeneruje Twoja szkoła językowa. Dlatego trudno jest określić dokładnie, ile zarabia franczyzobiorca co do złotówki. Jednak możemy Ci nieco pomóc i podpowiedzieć, jakie koszty wiążą się z założeniem i prowadzeniem franczyzy.

Na pierwszy ogień weźmy opłaty początkowe. Z jakimi wydatkami wiąże się założenie franczyzy?

Zobacz też:


📍Franczyzowa opłata akcesyjna na początek

Zacznijmy od samego początku, czyli od opłaty akcesyjnej. Jest to jednorazowa opłata uiszczana przez franczyzobiorcę na rzecz franczyzodawcy za przyjęcie w poczet franczyzy.

Wysokość opłaty akcesyjnej różni się w zależności od franczyzy. Co ważne, w Early Stage nie pobieramy tej opłaty – wymagamy od Ciebie jedynie kaucji zwrotnej o wysokości 3 tys. złotych. Środki wrócą do Ciebie we wrześniu, po uruchomieniu pierwszych grup.

Zobacz też:


📍Materiały edukacyjne na początek działalności

Planując budżet własnej szkoły językowej, musisz pamiętać o zakupie odpowiednich materiałów edukacyjnych. W przypadku franczyzy Early Stage konieczne jest zamówienie naszych autorskich podręczników dla lektorów (zestawy dla uczniów są opłacane przez rodziców). Są one niezbędne do pracy, ale też do prezentacji przed rodzicami, czyli de facto do pozyskiwania klientów.

Autorskie materiały edukacyjne Early Stage – w tym nowoczesne podręczniki – są mocną stroną franczyzy.

Zobacz też:


📍Materiały marketingowe

W Early Stage zapewniamy Ci niezbędne projekty materiałów marketingowych, a w Twojej gestii pozostaje ich zakup lub wydruk. Dajemy również możliwość zamawiania gadżetów centralnie, za naszym pośrednictwem. Wiem, że dla wielu franczyzobiorców i franczyzobiorczyń jest po prostu wygodne – dodaje Dominika Kulawczuk, specjalistka ds. marketingu w Early Stage

To, ile przeznaczysz na ten cel, zależy tylko od Ciebie. Równocześnie, nie jesteś w stanie uniknąć tych kosztów – bez materiałów promocyjnych nie spopularyzujesz swojej placówki.

Zobacz też:


📍Lokalne akcje promocyjne

Jeżeli zastanawiasz się, jak pozyskać klientów do szkoły językowej sposobami innymi, niż rozdawanie materiałów marketingowych, to wiedz, że istnieje jeszcze jeden skuteczny sposób – lokalne akcje promocyjne. Zakładanie własnych stoisk w trakcie wydarzeń organizowanych w okolicy, przygotowywanie własnych wydarzeń, zatrudnianie pracowników do pomocy – to wszystko to dodatkowe koszty potrzebne w celu wypromowania nowej szkoły językowej. Koszty, na które musisz się przygotować.

Sprawdź też:


📍Reklama online

Promowanie swojej szkoły językowej w Internecie jest obecnie oczywistością. My jako franczyzodawca zajmujemy się marketingiem online: prowadzimy stronę earlystage.pl i zajmujemy się pozycjonowaniem jej i podstron poszczególnych filii. Prowadzimy także działania płatne, w tym kampanię zapisową.

Prowadzimy kampanię zarządzaną centralnie we wszystkich lokalizacjach, w których działają nasi franczyzobiorcy i nasze franczyzobiorczynie. Jeśli chcą zainwestować w większą intensyfikację w swojej miejscowości, dodatkowo wspieramy w tworzeniu i prowadzeniu kampanii indywidualnych w Google, na Facebooku i Instagramie

– Agnieszka Batory, specjalistka ds. mediów płatnych w Early Stage

Na taką dodatkową intensyfikację trzeba zaplanować własny budżet (w ustaleniu, ile potrzeba środków na skuteczną, lokalną kampanię online, także wspiera nasza specjalistka!).


Zarobki franczyzobiorcy a stałe koszty prowadzenia szkoły językowej

Omówiliśmy już koszty początkowe franczyzy. Przejdźmy więc to tego, co wpływa na comiesięczne zarobki franczyzobiorcy, czyli koszty stałe prowadzenia biznesu edukacyjnego.

Zobacz też:


📍Opłata franczyzowa – ile wynosi?

Opłata franczyzowa to stała opłata wynosząca procent z dochodów (lub przychodów) wygenerowanych przez Twoją szkołę językową. Różni się ona w zależności od rodzaju franczyzy. Wielkość Twojej szkoły językowej również może mieć na nią wpływ – jeżeli grup jest dużo, to najczęściej sama wysokość opłaty się zmniejsza.

Opłata franczyzowa – ile wynosi w Early Stage?
Widełki opłat franczyzowych w Early Stage to 12–8% realnych wpłat klientów danej franczyzy. Warunki są negocjowane indywidualnie, ale zazwyczaj początkujące franczyzy odprowadzają 12% od realnej sumy wpłat w danym miesiącu, a te, które już prosperują dłuższy czas – 8%.


📍Opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Naturalnie, oprócz opłaty franczyzowej musisz uiścić również opłaty związane z prowadzeniem własnego biznesu: księgowość i administrację, wypłaty dla lektorów, itp.


📍Koszty utrzymania szkoły językowej we franczyzie

Poza powyższymi opłatami, na zarobki franczyzobiorcy oddziałują również koszty utrzymania szkoły językowej. Należą do nich, między innymi:

  • zakup podręczników oraz materiałów edukacyjnych (kompletów lektorskich),
  • zakup artykułów biurowych, takich jak markery, brystole,
  • utrzymanie lokalu (opłata za wynajem sali lub przygotowanie jej do zajęć),
  • opłata za prowadzenie skrzynki mailowej w naszej domenie,
  • koszty szkoleń kadry lektorskiej.

Sprawdź też:


Czy franczyza szkoły językowej się opłaca?

Jak widzisz, opłat jest wiele. Czy zatem opłaca się założyć własną szkołę językową? Jak najbardziej! Mimo że trudno określić, ile realnie zarabia franczyzobiorca szkoły językowej, to zyski zazwyczaj znacząco przekraczają koszty. Dlatego nie wahaj się – dołącz do zespołu franczyzobiorców Early Stage!

👉 Szukamy franczyzobiorców Early Stage! Dołącz do nas! 👈

W Early Stage opłaty akcesyjnej nie ma, a opłata franczyzowa obniża się z czasem

Sprawdź też:

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, 
co dzieje się w Early Stage – zapisz się do newslettera!