Czym jest kapitał początkowy? To środki finansowe zebrane na wystartowanie z własnym biznesem. W przypadku współpracy franczyzowej jest on zazwyczaj mniejszy – w Early Stage wystarczy zaledwie kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!
Czym jest kapitał początkowy i co może być jego podstawą?
Kapitał początkowy to środki, które wykorzystasz na start własnego biznesu. Jest on potrzebny do opłacenia wszystkich wstępnych inwestycji oraz kosztów cyklicznych. Możesz go pozyskać z wielu źródeł, na przykład:
- z oszczędności,
- z funduszy Unijnych, na przykład:
- Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
- Europejskiego Funduszu Społecznego,
- Funduszu Spójności.
- z pożyczek (tutaj również możesz skorzystać z programów unijnych, np. inicjatywy JEREMIE),
- z dotacji państwowych.
Źródeł, z których możesz pozyskać pieniądze na start własnej szkoły językowej, jest mnóstwo. Jednak czy wiesz, jak dużego kapitału początkowego potrzebujesz?
Sprawdź też:
Jakie wydatki należy uwzględnić, planując kapitał początkowy?
Żeby ustalić wysokość kapitału początkowego dla Twojego biznesu, musisz przede wszystkim odpowiedzieć na trzy pytania:
- Jakie wsparcie oferuje dana franczyza?
- Jakie koszta zawarte są w Twojej umowie franczyzowej?
- Jakie są pozostałe koszta wystartowania z własnym biznesem w danej lokalizacji?
Przyjrzyjmy się temu z perspektywy franczyzy Early Stage.😉
Wsparcie franczyzy
Ten czynnik jest ważny przede wszystkim w celu odliczenia konkretnych kosztów na etapie planowania kapitału początkowego. Jakie wsparcie otrzymasz w ramach franczyzy Early Stage?
✅ Szkolenia dla nowo zatrudnionych lektorów → nie musisz martwić się (a tym samym inwestować dużych środków) wdrożeniem pracowników, jeśli już na początku pojawi się potrzeba zatrudnienia lektorów do zespołu.
✅ Działania marketingowe online (w tym SEO i social media) → nie musisz wliczać kosztów założenia i wypromowania strony internetowej oraz profilu w social media;
✅ Dostęp do narzędzi IT, np. e-dziennika → nie musisz inwestować w drogie licencje;
✅ Gotowe projekty materiałów marketingowych, np. plakatów lub ulotek → wystarczy, że zamówisz je od jednego z naszych partnerów (lub własnego dostawcy);
✅ Szkolenia dla nowo zatrudnionych lektorów → nie musisz martwić się (a tym samym inwestować dużych środków) wdrożeniem pracowników, jeśli już na początku pojawi się potrzeba zatrudnienia lektorów do zespołu.
Opłaty franczyzowe
Opłaty franczyzowe w Early Stage zawierają:
- kaucję zwrotną o wysokości 8 tys. złotych → dla obecnych lektorów zatrudnionych w Early Stage wynosi ona tylko 4 tys. złotych;
- stałą opłatę franczyzową → w Early Stage wynosi ona 12-8% realnych wpłat klientów w danym miesiącu – nie musisz przejmować się tą opłatą, gdyż pokryją ją bieżące przychody!
W Early Stage nie pobieramy opłaty wstępnej. Dzięki temu znacząco zmniejsza się wysokość kapitału początkowego, co ułatwi Ci założenie własnej szkoły językowej!
Pozostałe koszty związane z prowadzeniem biznesu
W przypadku kosztów niezwiązanych bezpośrednio z franchisingiem musisz uwzględnić:
🏫 Koszty najmu/zakupu i wyposażenia lokalu → w Early Stage nie wymagamy od Ciebie posiadania własnego lokalu, możesz prowadzić zajęcia, na przykład, w salach pobliskiej szkoły podstawowej – dzięki temu możesz obniżyć te koszty.
🚗 Koszty dojazdów → do momentu wystartowania z pierwszymi grupami, jeżeli dojeżdżasz z innej miejscowości lub przemieszczasz się między kilkoma szkołami.
🗃️ Koszty związane z założeniem i rejestracją działalności → przy jednoosobowej działalności gospodarczej wynoszą one 0 zł. 🙂
✏️ Koszty zakupu materiałów → markerów, artykułów papierniczych i plastycznych.
📰 Koszty marketingowe → w przypadku franczyzy Early Stage zajmujesz się jedynie marketingiem lokalnym.
📊 Koszty stałe → poduszkę finansową na wszystkie koszty stałe, takie jak utrzymanie lokalu, opłacenie pracowników, cykliczne sprzątanie lokalu, koszty księgowości, cykliczne uzupełnianie materiałów papierniczych.
Sprawdź też:
Kapitał początkowy: franczyza vs. własny biznes
Omówiliśmy czynniki wpływające na kapitał początkowy na start biznesu; zerknijmy teraz na małe porównanie: ile kosztuje założenie szkoły językowej w ramach franczyzy vs. samodzielnie?
W przypadku budowania własnej szkoły językowej w pojedynkę, oprócz lokalu i kadry nauczycielskiej, należy wziąć pod uwagę inne, mniej oczywiste aspekty działalności szkoły, m.in.:
- projekty graficzne,
- kampanie promocyjne w social mediach,
- koszty licencji narzędzi online,
- koszty prawnicze: przygotowanie wzorów dokumentów, polityka RODO, itd.
Otwarcie szkoły językowej w modelu franczyzowym np. z Early Stage, jest bardziej przyjaznym modelem niż działanie w pojedynkę i budowanie całej struktury od podstaw. Bazujesz na doświadczenia i wypracowanym know-how. Mając brand, wypracowaną sprawdzoną metodę i program nauczania, materiały do nauki, wsparcie marketingowe i ścieżkę wdrożenia oraz wsparcie całego zespołu Early Stage, możesz otworzyć własną szkołę z komfortem skupienia się na lokalnych działaniach i promocji szkoły oraz budowania marki w swoim terenie, a same koszty początkowe są niższe. Co więcej, Twoim pierwszym krokiem może być start jako franczyza jednoosobowa, co znacząco obniża koszty.
Pamiętaj, aby uwzględnić czas na zwrot zainwestowanych środków. Model franczyzowy Early Stage został tak opracowany, aby zapewniał rentowność już od pierwszego miesiąca. Niemniej powodzenie startu szkoły językowej zależy w dużej mierze od samego franczyzobiorcy i jego działań promocyjnych budujących świadomość istnienia marki w danej społeczności na wybranym obszarze.
Sprawdź też:
Kapitał początkowy w pigułce: podsumowanie
Stawiając pierwsze kroki jako osoba zarządzająca szkołą językową, warto uwzględnić koszty związane ze wszystkim obszarami działalności szkoły tak, jak w przypadku działalności każdej firmy. Przemyślany plan finansowy pozwoli bezpiecznie wystartować i rozwinąć skrzydła Twojej szkole językowej. W końcu kosztów do uwzględnienia jest multum: od opłat franczyzowych po wyposażenie lokalu i część działań promocyjnych. Dlatego planując kapitał początkowy, na końcu zadaj sobie jeszcze raz pytanie: Czy wzięłam/wziąłem wszystko pod uwagę?
Pamiętaj też o poduszce finansowej – kapitale, który zapewni Ci ciągłość prowadzenia biznesu na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Taka rezerwa jest kluczową podporą każdej działalności, czy to w edukacji, czy w innych sektorach biznesu!
Sprawdź też:
- Najlepiej zarabiające franczyzy – jakie warunki powinny spełniać?
- Jaki biznes sprawdzi się w czasach kryzysu?
- Czym się różni licencja franczyzowa od franczyzy?
- Czy szkoła językowa jest placówką oświatową?