Przeczytaj w 3 minuty 01.07.24

Franchising jako pomysł na biznes

Czym jest franchising? To forma prowadzenia działalności gospodarczej, w której podpisujesz umowę z większą marką. W ramach umowy możesz działać pod szyldem znanej sieci i otrzymujesz od niej pomoc; w zamian odprowadzasz opłatę franczyzową i zobowiązujesz się do przestrzegania określonych w umowie obowiązków. Dowiedz się więcej!


Czym jest franchising? Definicja

Zanim podamy Ci definicję franchisingu, musimy podkreślić jeden fakt – franchising to po prostu niespolszczone określenie na franczyzę. Czym więc jest franczyza?

Franchising, franczyza to nic innego jak rodzaj współpracy partnerskiej pomiędzy franczyzobiorcą (Tobą) a franczyzodawcą (siecią franczyzową). W ramach takiej współpracy zobowiązujesz się do przestrzegania reguł ustalonych w umowie (w tym odprowadzania opłaty franczyzowej). W zamian otrzymujesz wsparcie w prowadzeniu działalności od franczyzodawcy.

Co ważne, franczyza nie zobowiązuje do założenia biznesu od zeramożesz zostać franczyzobiorcą również, jeżeli już prowadzisz własną szkołę językową.


Franchising jako forma prowadzenia działalności gospodarczej

Franchising jako forma prowadzenia działalności gospodarczej nie różni się niczym od strony prawnej od własnej firmy – zakładasz działalność tak samo, jak w przypadku samodzielnego biznesu. Jedyne znaczące różnice będą wynikać z umowy franczyzowej, które definiuje sposób prowadzenia działalności.

W ramach franczyzy musisz:

 • uiszczać opłatę franczyzową (zazwyczaj jest to procent z zysków wygenerowanych przez działalność w danym miesiącu),
 • przestrzegać zasad określonych w umowie franczyzowej.

W zamian, prowadzenie własnego biznesu jako franchisingu umożliwia Ci:
✅ działanie pod szyldem znanej marki,
✅ dostęp do know-how i materiałów edukacyjnych franczyzodawcy,
✅ dostęp do wsparcia administracyjno-księgowego i narzędzi IT franczyzodawcy,
✅ współpracę i wymianę doświadczeń z innymi franczyzobiorcami

Sprawdź też:


Czy franczyza się opłaca? Jak szybko zarobię?

To, czy franczyza się opłaca, zależy głównie od tego, z jaką siecią rozpoczniesz współpracę. Każda firma będzie miała inne wymagania dotyczące opłat akcesyjnych i franczyzowych oraz będzie oferowała różny poziom wsparcia i swobody. Dlatego nie możemy jednoznacznie określić, czy franczyza się opłaca.

Zamiast tego, porozmawiajmy o tym, jaka franczyza się opłaca. Przede wszystkim powinno Ci zależeć na nieobciążających opłatach początkowych i braku dodatkowych wymagań, np. posiadania lokalu. Dodatkowo skup się na samej marce – ważne, żeby była ona magnesem na klientów. Ostatnim ważnym kryterium jest same know-how i wsparcie franczyzodawcy – im większe, tym lepiej.

Sprawdź też:


Franchising: uwarunkowania i perspektywy rozwoju

Co oczywiste, nie każdy może zostać franczyzobiorcą – dużo tutaj zależy od tego, czy masz cechy konieczne do prowadzenia biznesu, jakim jest szkoła językowa. Nie martw się jednak, mamy dla Ciebie małą ściągawkę.😉 

Oto cechy i umiejętności, jakie powinien posiadać franczyzobiorca szkoły językowej:

 • znajomość języka angielskiego co najmniej w stopniu zaawansowanym,
 • umiejętności i doświadczenie pedagogiczne w nauczaniu języka angielskiego,
 • doskonała znajomość języka polskiego,
 • zorientowanie na rozwój biznesu,
 • swoboda w nawiązywaniu relacji,
 • sumienność i doskonała umiejętność organizacji pracy.

Jeżeli masz wszystkie powyższe cechy to mamy dla Ciebie dobrą nowinę – możesz odblokować pełen potencjał franchisingu jako źródła finansowania Twojego nowego biznesu! 🎉

Tak jest – franchising jako forma prowadzenia działalności gospodarczej ma olbrzymi potencjał. Chociaż może się wydawać, że przy większym rozwoju firmy opłata franczyzowa będzie jedynie utrudnieniem, to musisz pamiętać o dwóch rzeczach:

 • Opłata franczyzowa (procentowo) maleje wraz z rozwojem szkoły językowej – przynajmniej w Early Stage.
 • Rozwijasz markę osobistą jako właściciel szkoły językowej – dzięki czemu uczniowie sami przychodzą do Twoich szkół, a tym samym rosną Twoje zarobki.

Dlatego nie wahaj się – jeżeli czujesz, że spełniasz wszystkie kryteria i marzysz o własnej szkole językowej, to zdecyduj się na franczyzę edukacyjną!

Sprawdź też:


Franczyza szkoły językowej w Polsce z Early Stage

Chcesz założyć własną szkołę językową? Zdecyduj się na franchising z Early Stage!

W ramach współpracy z nami możesz liczyć na spore wsparcie, zarówno w kwestiach administracyjnych, marketingowych, jak i samej metodyki. Jednak to, co nas wyróżnia to:

 • brak opłaty akcesyjnej,
 • brak konieczności posiadania lokalu,
 • niskie koszty początkowe (jedynie nieobciążająca kaucja zwrotna po wystartowaniu pierwszych grup),
 • okres wdrożenia na start,
 • pełne wsparcie w trakcie współpracy,
 • szeroka społeczność franczyzobiorców.

Dlatego nie zastanawiaj się – spełnij swoja marzenia o własnej szkole i dołącz do społeczności franczyzobiorców Early Stage!

Sprawdź też:


Chcesz dowiedzieć się więcej? Chętnie porozmawiamy!

📞 Zadzwoń: 886 876 089
✉️ Napisz: franczyza@earlystage.pl
✅ Skorzystaj z formularza kontaktowego

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, 
co dzieje się w Early Stage – zapisz się do newslettera!