Przeczytaj w 3 minuty 25.01.24

Koszty utrzymania szkoły językowej

Jeśli wydaje Ci się, że prowadzenie szkoły językowej to bułka z masłem i może to robić absolutnie każdy, to niestety, jesteś w błędzie. Oczywiście każdy może spróbować tego biznesu, natomiast wymaga on nie tylko pasji do nauczania, lecz także umiejętności dobrego zarządzania.

Koszty, koszty, koszty

Tworząc biznesplan, musisz oczywiście założyć koszty i zestawić z przewidywanymi dochodami. Wtedy dowiedz się, czy i ewentualnie w jakim czasie biznes może zacząć przynosić zyski. W przypadku franczyzy sytuacja jest trochę prostsza, ponieważ w ramach know-how od partnera możesz bardzo często liczyć na wskazówki oraz wspólnie szczegółowo przeanalizować rentowność dla wybranych scenariuszy. Koszty to bardzo ważny element myślenia o biznesie i trzeba o tym pamiętać.

Dlaczego to takie ważne?

O edukacji, także dotyczącej języków obcych, przyzwyczailiśmy się myśleć w kategoriach misji, posłannictwa, odpowiedzialności. Kwestia pieniędzy w dyskusjach o tego typu biznesie często schodzi na drugi plan. A jest to jednak biznes i myślenie o bilansie zysków i strat jest tutaj absolutnie konieczne. Licząc koszty, nie stajesz wbrew swojej edukacyjnej misji, wręcz przeciwnie: kiedy kontrolujesz swoje koszty, wiesz, ile zyskujesz, łatwiej jest Ci określić, jak szybko szkoła będzie rentowna. Ta wiedza jest bezcenna nie tylko dla Ciebie. Pozwala ona bowiem ustalić, jakie są szanse na płynność działalności, utrzymanie się szkoły na rynku, a tym samym ciągłość nauczania dla uczniów, którzy właśnie w Twojej szkole rozpoczynają swoją przygodę z nauką angielskiego, a także dla lektorów, których zatrudniasz.

W rozmowie o finansach w odniesieniu do edukacji nie ma więc nic złego. To biznes jak każdy inny pod względem konieczności kontrolowania w nim przepływów finansowych. Misja misją, ale na nią także trzeba mieć pieniądze.

Na co wydajesz?

Struktura Twoich biznesowych kosztów w dużej mierze może zależeć od modelu, w ramach którego prowadzisz szkołę. Jeśli jest to samodzielna działalność, koszty są nieco niższe, w przypadku franczyzy, do kosztów utrzymania musisz jeszcze doliczyć opłatę dla partnera.

Warto się na tym przez chwilę zatrzymać. Franczyzodawcy najczęściej oferują dwa rozwiązania płatności:

  • opłata stała, dokonywana co miesiąc w tej samej wysokości, niezależnie od liczby uczęszczających na zajęcia kursantów,
  • procent od zysków, a więc opłata ruchoma zależna od rozwoju Twojego biznesu.

Większość franczyzobiorców podkreśla, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest druga opcja, ponieważ eliminuje ona ryzyko dokonywania wysokich opłat w miesiącach słabszych, kiedy zajęć i uczestników jest mniej (wakacje, okres świąteczny).

Lektorzy – Twój kapitał i koszt w jednym

Tworząc biznes plan, formularz w Excelu do prowadzenia comiesięcznych rozliczeń, trzeba uwzględnić szereg kosztów, które musisz ponosić. Niewątpliwie jednym z największych wydatków będzie ten związany z zatrudnieniem lektorów. Wiele tutaj zależy od modelu stosunku pracy, natomiast niewątpliwie koszty pracy lektorów są jednym z kluczowych kosztów, który musisz uwzględnić w swoim kosztorysie. W przypadku zawarcia umowy o pracę, musisz liczyć się z tym, że oprócz pensji brutto pracownika ponosisz jeszcze dodatkowe koszty jego utrzymania. Taka forma umowy jest bardzo kosztowna, ale z drugiej strony wiąże z Tobą pracownika na zdecydowanie dłużej, pozwala Ci stworzyć stałą grupę lektorów, wspólnie z nimi budować renomę szkoły.

Kolejne rozwiązanie to umowa zlecenie – dobre rozwiązanie szczególnie na początek współpracy. Wielu lektorów ma również własną działalność gospodarczą. Z Twojego punktu widzenia rozwiązanie to jest najbardziej opłacalne, natomiast podobnie jak umowa zlecenie wiąże się z ryzykiem, że lektor bez większych konsekwencji może zerwać z tobą współpracę w ciągu kilku tygodni, a czasem nawet i szybciej.

Koszty codziennego utrzymania szkoły

Oprócz pracy lektorów regularnie ponosisz także inne koszty:

  • jeśli wynajmujesz salę lub cały budynek – koszty najmu; jeśli jesteś właścicielem posesji – uiszczasz jedynie podatek raz w roku;
  • media – energia to bardzo poważny koszt w comiesięcznym budżecie szkoły językowej, chodzi nie tylko o oświetlenie, lecz także możliwość pracy szeregu urządzeń i sprzętu multimedialnego, do tego dochodzi ogrzewanie, woda, czasami gaz; niestety rosnące ceny energii to dla jednostek edukacyjnych poważny problem;
  • obsługa biurowa – przynajmniej jeden etat musisz przewidzieć dla osoby, która będzie odpowiedzialna za kontakt z rodzicami i kursantami, a także przepływ informacji między tobą, kursantami, lektorami, rodzicami. Im większa szkoła, tym więcej osób do codziennej pracy będziesz potrzebować;
  • materiały dydaktyczne, książki, podręczniki, zabawki wykorzystywane do nauki itd.;
  • materiały biurowe, papier, tusze itd.;
  • sprzątanie – tutaj policzyć musisz zarówno koszty środków higienicznych i środków czystości, jak i koszty pracy osoby odpowiedzialnej za regularne sprzątanie.

Trzymamy kciuki za pomyślne prowadzenie swojego własnego biznesu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

📞 Zadzwoń: 886 876 089
|✉️ Napisz: franczyza@earlystage.pl
✅ Skorzystaj z formularza kontaktowego

Sprawdź też:


Inne ciekawe tematy dla Ciebie:

biznes a inflacja edukacja franchising franczyza franczyza bez wkładu własnego franczyza co to franczyza do 10 tys. zł franczyza edukacyjna franczyza jednoosobowa franczyza w czasie inflacji franczyza w małym mieście franczyza w Polsce franczyzobiorca historia franczyzy koszty franczyzy kultura organizacyjna mała franczyza metoda najlepiej zarabiające franczyzy opłata franczyzowa organizacja półkolonii półkolonie szkoła języka angielskiego umowa franczyzowa własna firma własna szkoła językowa własny biznes zalety franczyzy

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, 
co dzieje się w Early Stage – zapisz się do newslettera!