Przeczytaj w 4 minuty 12.09.24

Czy szkoła językowa jest placówką oświatową?

Czy szkoła językowa jest placówką oświatową? Nie jest. Czy to dobrze, czy źle? Jako właściciel(ka) szkoły językowej, masz więcej swobody w zarządzaniu, gdyż nie ogranicza Cię tak mocno prawo oświatowe. Możesz też realizować więcej własnych pomysłów i wypróbowywać nowoczesne metody nauczania, na które często w placówkach publicznych nie ma czasu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!


Czym jest placówka oświatowa? Czy jest nią szkoła językowa?

Aby odpowiedzieć, czy szkoła językowa jest placówką oświatową, najlepiej będzie zajrzeć do oficjalnych źródeł. Zgodnie z Ustawą o Prawie Oświatowym z dnia 14 grudnia 2016 r. system oświatowy obejmuje między innymi:

„szkoły:

  • podstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami przedszkolnymi, integracyjnymi, specjalnymi, przysposabiającymi do pracy, dwujęzycznymi, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe i mistrzostwa sportowego,
  • ponadpodstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, dwujęzyczne, z oddziałami integracyjnymi, specjalnymi, dwujęzycznymi, przygotowania wojskowego, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe, mistrzostwa sportowego, rolnicze, leśne, morskie, żeglugi śródlądowej oraz rybołówstwa,
  • artystyczne”. (1)

Szkoła językowa nie należy do żadnej z powyższych grup, nie jest więc klasyfikowana jako placówka oświatowa. Tym samym, nie podlega równie sztywnym regulacjom.

💡Ciekawostka. Wszystkie szkoły i placówki oświatowe działające w Polsce znajdują się w centralnym rejestrze dostępnym na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Co różni szkołę językową od placówki oświatowej?

Odpowiadając na pytanie z nagłówka: tak, między szkołą języka angielskiego (placówką prywatną) a placówką oświatową jest kilka ważnych różnic. Czym więc różni się franchising takiej szkoły od prowadzenia szkoły państwowej?


Własna szkoła językowa to własna firma

Po pierwsze, szkoła językowa to jednak biznes jak każdy inny, który wymaga założenia działalności gospodarczej. Równocześnie, jako właściciel(-lka) samodzielnej firmy nie musisz być dyrektorem(-rką) placówki, możesz kogoś wyznaczyć. To Ty zarządzasz swoją firmą.

Jeśli wybierzesz franczyzę Early Stage, to również zakładasz działalność gospodarczą. W tym przypadku jednak każdy franczyzobiorca staje się dyrektorem i właścicielem szkoły.

Jako franczyzobiorca podpisujesz z franczyzodawcą umowę franczyzową B2B, a Twoja szkoła działa jak każda inna firma. Oczywiście, warto wczytać się w prawa i ograniczenia nakładane na obie strony umowy.

Ale to nie wszystko. W przypadku wielu franczyz (w tym Early Stage), doświadczenie w nauczaniu języka będzie koniecznie, bo na początku to najpewniej Ty będziesz prowadzić zajęcia w swojej szkole językowej. Po zatrudnieniu lektorów umowa nadal będzie zobowiązywała Cię do prowadzenia zajęć. Podobnie jest w placówkach publicznych, w których także dyrektor ma pensum godzin do wykorzystania na zajęcia z uczniami (może być zwolniony z tego obowiązku).

Sprawdź też:


Metoda i program

Kolejna kluczowa różnica zachodzi w metodzie i programie szkoły językowej – ten nie jest definiowany przez ustawę i nie musi być zgodny z ramowym programem nauczania dostępnym na stronach MEN. Dzięki temu program zajęć językowych może wybiegać ponad podstawę programową i jest często bogatszy, a sama franczyza staje się bardziej atrakcyjna – w końcu daje Ci dostęp do nowoczesnego, nieprzeładowanego programu nauczania.


Ludzie

Jeśli założysz własną szkołę językową na własną rękę, bez wsparcia franczyzodawcy, to na Tobie spoczywa stworzenie kultury organizacyjnej (jeśli wybierzesz franczyzę edukacyjną – zapożyczasz ją od franczyzodawcy).

Przy samodzielnej działalności jako właściciel(ka) szkoły językowej to Ty musisz zadbać o odpowiednie przeszkolenie lektorów. To zaś ma swoje plusy i minusy:

  • ➕ Masz większą kontrolę nad tym, jak będą wyglądały zajęcia.
  • ➕ Możesz wdrożyć lektorom własną metodologię (lub metodologię zalecaną przez franczyzodawcę).
  • ➕ Dzięki współpracy w ramach franczyzy, możesz skorzystać z przemyślanych szkoleń przygotowanych przez doświadczonych pedagogów.
  • ➖ Musisz samodzielnie zadbać o całe przeszkolenie, szczególnie niedoświadczonych lektorów (w przypadku franczyzy Early Stage wstępnym przeszkoleniem lektorów zajmuje się centrala lub franczyzobiorca, natomiast późniejsze szkolenia – zarówno dla franczyzobiorców, jak i nauczycieli – przeprowadza już centrala).

Równocześnie, masz nieco większą swobodę w zatrudnianiu lektorów. Nie muszą oni spełniać aż tak rygorystycznych wymagań dotyczących nauczycieli języka angielskiego w szkołach publicznych, czyli m.in. potwierdzone dyplomem przygotowanie pedagogiczne i ukończone studia wyższe. Cała lista wymagań dla nauczycieli szkół publicznych znajduje się w Dzienniku Ustaw.

Możesz na przykład zatrudnić osobę bez studiów kierunkowych, ale z doświadczeniem w nauczaniu i odpowiednim certyfikatem językowym potwierdzającym znajomość angielskiego.

Więcej o procesie rekrutacji lektorów do Early Stage przeczytasz w artykule: Jak wygląda rekrutacja na lektora angielskiego w szkole językowej?

Sprawdź też:


Lokal

Na koniec musimy też wspomnieć o warunkach lokalowych. Te są zdefiniowane prawnie tylko dla placówek państwowych, we franczyzie obowiązują Cię natomiast ustalenia umowy. Na przykład w Early Stage wszystkie sale, w których prowadzisz zajęcia, muszą:

  • spełniać warunki BHP, 
  • mieć przynajmniej 18 m2
  • mieć przynajmniej 12 miejsc dla uczniów, 
  • mieć stanowisko lektorskie i przestrzeń do aktywności na środku sali.

Ważne! W Early Stage nie wymagamy od Ciebie własnego lokalu – wystarczy wynajęta na czas zajęć salka w lokalnej szkole. To zdecydowanie dobre rozwiązanie, ułatwiające rodzicom logistykę (nie muszą zaprowadzać nigdzie dzieci ani płacić za taką usługę).


Załóż szkołę językową z Early Stage

Wiesz już, czy szkoła językowa jest placówką oświatową – w takim razie mamy dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę: zakładając własną warto postawić na franczyzę edukacyjną. Rynek szkół językowych się konsoliduje, a dzięki temu, że nie są one placówkami oświatowymi, możesz czerpać z korzyści ze współpracy z większą marką. Dlatego warto postawić na franchising – szczególnie z nami w Early Stage!

Sprawdź też:


Źródła:

  1. Ustawa o Prawie Oświatowym z dnia 14 grudnia 2016 r.
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli
Newsletter

Bądź z nami na bieżąco

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, 
co dzieje się w Early Stage – zapisz się do newslettera!