Szukasz sprawdzonych pomysłów na biznes dla kobiety, a do tego świetnie znasz angielski i masz serce do nauczania? Doskonale sprawdzi się tu franczyza własnej szkoły językowej! Wsparcie franczyzodawcy daje stabilizację i spokój pozwalający na łączenie pracy z macierzyństwem (a także tacierzyństwem). W przypadku Early Stage – franczyzy stworzonej i prowadzonej przez kobiety – w pakiecie dostajesz nie tylko wsparcie centrali, a także całej społeczności franczyzobiorczyń i franczyzobiorców. A to tylko początek listy korzyści…
O biznesie dla kobiet słów kilka
Przedsiębiorczość i pomysłowość to mocne strony kobiet. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że idea szkoły Early Stage narodziła się ponad 30 lat temu w głowie przedsiębiorczej marzycielki Joanny Zarańskiej. Dzisiaj Early Stage jest nadal w kobiecych rękach jej córki Toni, która wraz z mężem Adamem zarządza całą firmą. Co ciekawe aż 90 % franczyzobiorców Early Stage to kobiety!
Tendencja ta pokrywa się z aktualnymi raportami rynkowymi. Według raportu Global Entrepreneurship Monitor Polska z 2024 luka płci (przewaga w liczbie mężczyzn prowadzących biznesy w stosunku do liczby kobiet) jest już naprawdę niewielka, a wśród start-upów osiąga wręcz ujemną wartość. Kobiet zakładających własne, innowacyjne biznesy jest więcej! Nie dziwi więc fakt, że także franczyzy edukacyjne cieszą się tak dużym zainteresowaniem!
W powyższe badania zaangażowani byli naukowcy z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Odkryli oni także kilka ciekawych faktów o kobietach w biznesie:
💡 Kobiety częściej niż mężczyźni zauważają szanse biznesowe w swoim otoczeniu (75 i 73%).
💡 Kobiety bardziej niż mężczyźni boją się porażki (57 i 54%).
💡 Kobiety wyprzedzają mężczyzn także w… wątpieniu we własne kwalifikacje do założenia firmy (51 i 49%).
Canva, DayShift czy Bumble – to zaledwie kilka z firm założonych przez kobiety, które osiągnęły olbrzymi sukces. Dlatego nie wahaj się – uwierz w siebie i załóż własny biznes!
Sprawdź też:
- Jaka franczyza edukacyjna opłaca się w 2025 roku?
- Skąd wziąć pieniądze na start własnej szkoły językowej?
Dlaczego szkoła językowa we franczyzowym modelu współpracy jest tak popularna wśród kobiet?
Jest kilka powodów, dla których kobiety chętnie wybierają franczyzowy model biznesowy. Przede wszystkim, prowadzenie własnej szkoły językowej pozwala na sporą elastyczność – co jest istotne dla osób, które chcą godzić życie zawodowe z rodzinnym. Wiele kobiet, niezależnie od tego, czy są mamami, czy nie, posiada doskonałe umiejętności organizacyjne, wielozadaniowość i intuicję w budowaniu relacji – a to kluczowe atuty w zarządzaniu biznesem edukacyjnym. Do tego model franczyzowy daje wsparcie na każdym etapie prowadzenia biznesu – od startu po codzienne zarządzanie. Jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie samodzielność, ale chcą działać w sprawdzonej strukturze i w otoczeniu wspierającej społeczności.
„Jak kobieta wchodzi do biznesu i otwiera firmę, to ogólnie nie jest to społecznie przyjęta ścieżka pierwszego wyboru. Nie ma więc wobec niej nadmiernie wysokich oczekiwań i być może czuje mniejszą presję ze strony otoczenia i ze strony rówieśników. Jak się nie uda, to i tak wszyscy zakładają, że biznes nie jest miejscem dla kobiet. Więc bez tej presji jest łatwiej po prostu”.
– Monika Czajkowska, franczyobiorczyni z Warszawy, prowadząca szkołę angielskiego Early Stage Wola I i Wola V
Rozwój zawodowy
Kobiety prowadzące własny biznes stawiają na siebie. Rozwijają się w nowej roli liderek, samodzielnych przedsiębiorczyń, które promują swój biznes, budują relacje z uczniami i ich rodzicami oraz uczą się skutecznie zarządzać zespołem.
We franczyzie Early Stage dodatkowo wspieramy kobiety i mężczyzn w rozwoju ich umiejętności, organizując szkolenia, warsztaty i webinaria doskonalące umiejętności:
- menedżerskie,
- organizacyjne,
- komunikacyjne oraz interpersonalne.
Do tego zawsze można liczyć na szkolenia związane z konkretnymi narzędziami, takimi jak Canva czy Google Sheets, rekrutowaniem pracowników, retencją klientów, a także wellbeingiem.
Samodzielność i niezależność – co tak naprawdę oznaczają w biznesie?
Praca na własny rachunek kojarzy się z samodzielnością i niezależnością. Własny biznes pozwala na pewną swobodę, chociaż tak naprawdę nie jest to klasycznie rozumiana „wolność”.
Bardzo cenię sobie wolność, co jest trochę paradoksalne, bo jednak mając swoją firmę, to w ogóle nie jest się wolnym. Ale jednak jest się na swoich zasadach. Teraz to już trochę inaczej rozumiem, ale to wciąż jest wartość, która jest dla mnie istotna”.
– Monika Czajkowska, franczyobiorczyni z Warszawy
Jak z biegiem czasu zmienia się perspektywa na samodzielność? Początkowo kluczowe jest uniezależnienie się od korporacyjnych struktur, schematów pracy i cudzych decyzji. Ale potem przychodzi inny wymiar wolności – możliwość tworzenia przestrzeni po swojemu, zgodnie z własnymi wartościami i potrzebami.
Monika docenia swobodę podejmowania decyzji. – Teraz patrzę tak, że mam tutaj wolność, to jest moje miejsce, ja je tworzę i decyduję o tym, jak ono wygląda, co się w nim dzieje, jaka jest atmosfera. Mogę zarządzać swoim czasem dużo bardziej elastycznie i być bardziej uważna na swoje potrzeby, niż gdybym pracowała dla kogoś. – podkreśla.
Dla wielu kobiet własna firma to także sposób na finansową niezależność. – Zaczęło się od tej wolności i dążenia do niej, żeby nie być zależną. Również nie być zależną finansowo od mężczyzny” – dodaje Monika.
Bezpieczeństwo i stabilizacja
Franczyza w Early Stage nie wymaga dużego nakładu finansowego. Nie inwestując na start wielkich sum, nie ryzykujesz finansowo. Taki bezpieczny biznes przekłada się na realny zysk, a także daje przewidywalność i stabilizację, szczególnie ważne dla osób utrzymujących rodzinę.
Co więcej, własna szkoła językowa pozwala Ci działać w rejonie, w którym czujesz się najlepiej: znasz potrzeby edukacyjne lokalnej społeczności i wiesz, z jakimi problemami się boryka.
Wsparcie centrali i społeczności w Early Stage
Early Stage to nie tylko franczyza składająca się z 860 szkół, to przede wszystkim ogromna, silna społeczność ponad 140 franczyzobiorczyń i franczyzobiorców, którzy i które wspierają się nawzajem i wymieniają doświadczeniami.
Ze swojej strony Ci szeroki zakres wsparcia. Nie musisz budować wszystkiego od początku; otrzymasz od nas:
- know-how,
- onboarding,
- wsparcie centrali w zakresie:
- marketingu,
- HR,
- administracji,
- wsparcie innych franczyzobiorców,
- gotowe projekty materiałów marketingowych,
- gotowe materiały edukacyjne,
- skuteczny program,
- szkolenia dla zespołu lektorów,
- sprawdzoną kulturę organizacyjną,
- nowe możliwości i kontakty.
Sprawdź też:
Pasja do nauczania
Szkoły językowe Early Stage są oparte na pasji do nauczania. Bazujemy na autorskim programie opracowanym przez naszych metodyków i korzystamy ze sprawdzonych metod nauczania. Metoda 12 supermocy działa: dzięki niej pomożemy Ci skutecznie nauczać angielskiego i prowadzić własny biznes!
Sprawdź też:
- Jak działa franczyza szkoły językowej w Early Stage?
- Dlaczego warto otworzyć szkołę językową z Early Stage?
Szukasz pomysłów na biznes dla kobiet? Postaw na Early Stage!
Wykorzystaj swoją pomysłowość, przedsiębiorczość i umiejętność multitaskingu; zrób kolejny krok w rozwoju zawodowym i załóż własną szkołę językową! Założenie placówki z franczyzą Early Stage będzie doskonałym kolejnym krokiem w Twojej karierze! Wciąż nie jesteś pewna? Sprawdź jak o naszej sieci wypowiadają się obecne franczyzobiorczynie! ⤵️
Dołącz do społeczności Early Stage!
Najlepszy biznes dla kobiety? Własna szkoła językowa ze wsparciem Early Stage! Dowiedz się więcej o naszej franczyzie edukacyjnej i dołącz do nas!
Sprawdź też:
- 8 nawyków, które pomogą Ci osiągnąć sukces w biznesie. Poradnik dla (przyszłych) przedsiębiorców
- Kiedy jest najlepszy moment na otworzenie własnej szkoły językowej?
- Jak budować markę osobistą jako właściciel szkoły językowej?
- Skąd wziąć pieniądze na start własnej szkoły językowej?
Źródła:
Tarnawa, A., Zbierowski, P., Zakrzewski, R., Skowrońska, A., Krysińska, I., & Gojny-Zbierowska, M. (2024). GEM Polska 2024. Raport z badania przedsiębiorczości. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. https://bip.parp.gov.pl/component/publications/publication/gem-polska-2024-raport-z-badania-przedsiebiorczosci